Miśnia
Założenie manufaktury zawdźięczamy elektorowi saskiemu i poźniejszemu królowi Polski Augustowi II. Był on zapalonym miłośnikiem i zbieraczem porcelany wschodniej i dążył zarazem do odkrycia tajników produkcji porcelany. Przełom w poszukiwaniach to przybycie z Drezna Johanna Friedricha Bottgera, który pracował nad otrzymaniem złota z metali niesz...
Założenie manufaktury zawdźięczamy elektorowi saskiemu i poźniejszemu królowi Polski Augustowi II. Był on zapalonym miłośnikiem i zbieraczem porcelany wschodniej i dążył zarazem do odkrycia tajników produkcji porcelany. Przełom w poszukiwaniach to przybycie z Drezna Johanna Friedricha Bottgera, który pracował nad otrzymaniem złota z metali nieszlachetnych. Król chcąc zachować tajemnicę dla siebie osadził go na zamku traktując prawie jak wieźnia. Po latach prób nie uzyskał złota ale w roku 1709 udało mu się uzyskać pierwszą masę porcelanową, która początkowo była brunatnoczerwona.W 1710 roku produkcja zostaje przeniesiona na zamek Albrechtsburg w Miśni i jest to data założenia tej manufaktury.Już w 1713 roku udaje się uzyskać zupełnie bialą porcelanę. Działalność manufaktury można podzielić na sześć okresów.Pierwszy to lata 1710-1719.W tym okresie dekoracje podszkliwne nie były zbyt dobrze opanowane i większość wyrobów dekorowana była poza wytwórnią przez tzw. malarzy domowych.
Drugi okres tzw. malarski to lata 1720-1733.
W tym czasie dominuje dekoracja malowana. Udaje sie również opanować malowanie podszkliwne kobaltem a ponadto wzbogacona zostaje paleta barw o wiele nowych kolorów, w tym także złoty. W tym okresie zrezygnowano również z pomocy malarzy domowych gdyż problemy ze zdobieniem zostały całkowicie rozwiązane.
Następny, trzeci okres tzw. rzeźbiarski to lata 1733-1756.
Zdobienia malarskie zaczyna zastępować rzeźba i płaskorzeźba. Wprawdzie porcelana figuralna produkowana była już wcześniej ale w tym okresie powstaje największa ilość figurek, rzeźb, posągów itp.
Oczywiście nie była to jedyna dziedzina produkcji tego okresu. W tym czasie powstaje także wiele niepowtarzalnych serwisów oraz wiele innej galanterii.
Czwarty okres to lata 1756-1763.
Był to okres wojny siedmioletniej i gdy wojska pruskie zajęły Miśnię zrabowano wiele wyrobów i urządzeń.
W 1761 roku produkcja została częściowo wznowiona.
Piąty okres to lata 1763-1774.
Mimo zakończenia wojny nie następuje stabilizacja a w tym okresie wręcz dochodzi do utraty przodującej pozycji na świecie. Pozycji tej nie udało się już nigdy uzyskać.
Szusty okres to lata 1774-1814.
Nie udaje się juz przywrócić Miśni jej dawnej świetności a manufaktura , mimo że przez lata narzucała innym swój styl, spada do poziomu naśladowcy innych wzorów.
Od 1948 roku rząd NRD zamienia Miśnię w manufakturę-muzeum.
Zauważyć należy, że znakowania wyrobów miśnieńskich powszechnie naśladowano i podrabiano. Dlatego określenie pochodzenia wyrobu jest czasem bardzo trudne.
Istniała również w Miśni od 1864 roku fabryczka porcelany Teicherta.
Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt kopiowania i naśladowania wzorów a także znaków używanych przez manufakturę królewską.
Więcej

Miśnia Jest 3 produktów.

Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów
Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów