Strona główna

Podkategorie

  • Rosenthal
    Fabrykę założył w 1879 roku Filip Rosenthal a miejsce jej założenia to jeden ze starszych ośrodków porcelany, miejscowość Selb w Bawarii. 
    Fabryka powstała w okresie rozkwitu Niemiec cesarskich i dzięki przedsiębiorczości założyciela, w niedługim czasie urosła do rozmiarów wielkiego przedsiębiorstwa. Po przeobrażeniu w spółkę akcyjną włączyła do swej firmy kilkanaście innych fabryk, stając się w latach dwudziestych bieżącego stulecia dominującym przedsiębiorstwem tej branży na rynku światowym.

    Do dziś asortyment wyrobów firmy jest bardzo obfity a jakość szczególnie wysoka. Wśród licznych modeli serwisów najbardziej znane wzory to Maria oraz Sanssouci. Z innych znanych wyrobów należy wymienić różnego rodzaju figurki, duże talerze dekoracyjne, wazony do kwiatów, lichtarze, bombonierki oraz wiele innych wyrobów.
  • Hutschenreuther
    Fabryka porcelany Hutschenreuther swój początek zawdzięcza 20-letniemu malarzowi Carolusowi Magnus, który jako pierwszy założył w Bawarii w 1814 roku pierwszą prywatną fabryką porcelany.
  • Miśnia
    Założenie manufaktury zawdźięczamy elektorowi saskiemu i poźniejszemu królowi Polski Augustowi II. Był on zapalonym miłośnikiem i zbieraczem porcelany wschodniej i dążył zarazem do odkrycia tajników produkcji porcelany. Przełom w poszukiwaniach to przybycie z Drezna Johanna Friedricha Bottgera, który pracował nad otrzymaniem złota z metali nieszlachetnych. Król chcąc zachować tajemnicę dla siebie osadził go na zamku traktując prawie jak wieźnia. Po latach prób nie uzyskał złota ale w roku 1709 udało mu się uzyskać pierwszą masę porcelanową, która początkowo była brunatnoczerwona.W 1710 roku produkcja zostaje przeniesiona na zamek Albrechtsburg w Miśni i jest to data założenia tej manufaktury.Już w 1713 roku udaje się uzyskać zupełnie bialą porcelanę. Działalność manufaktury można podzielić na sześć okresów.Pierwszy to lata 1710-1719.W tym okresie dekoracje podszkliwne nie były zbyt dobrze opanowane i większość wyrobów dekorowana była poza wytwórnią przez tzw. malarzy domowych.
    Drugi okres tzw. malarski to lata 1720-1733.
    W tym czasie dominuje dekoracja malowana. Udaje sie również opanować malowanie podszkliwne kobaltem a ponadto wzbogacona zostaje paleta barw o wiele nowych kolorów, w tym także złoty. W tym okresie zrezygnowano również z pomocy malarzy domowych gdyż problemy ze zdobieniem zostały całkowicie rozwiązane.
    Następny, trzeci okres tzw. rzeźbiarski to lata 1733-1756.
    Zdobienia malarskie zaczyna zastępować rzeźba i płaskorzeźba. Wprawdzie porcelana figuralna produkowana była już wcześniej ale w tym okresie powstaje największa ilość figurek, rzeźb, posągów itp.
    Oczywiście nie była to jedyna dziedzina produkcji tego okresu. W tym czasie powstaje także wiele niepowtarzalnych serwisów oraz wiele innej galanterii.
    Czwarty okres to lata 1756-1763.
    Był to okres wojny siedmioletniej i gdy wojska pruskie zajęły Miśnię zrabowano wiele wyrobów i urządzeń.
    W 1761 roku produkcja została częściowo wznowiona.
    Piąty okres to lata 1763-1774.
    Mimo zakończenia wojny nie następuje stabilizacja a w tym okresie wręcz dochodzi do utraty przodującej pozycji na świecie. Pozycji tej nie udało się już nigdy uzyskać.
    Szusty okres to lata 1774-1814.
    Nie udaje się juz przywrócić Miśni jej dawnej świetności a manufaktura , mimo że przez lata narzucała innym swój styl, spada do poziomu naśladowcy innych wzorów.
    Od 1948 roku rząd NRD zamienia Miśnię w manufakturę-muzeum.
    Zauważyć należy, że znakowania wyrobów miśnieńskich powszechnie naśladowano i podrabiano. Dlatego określenie pochodzenia wyrobu jest czasem bardzo trudne.
    Istniała również w Miśni od 1864 roku fabryczka porcelany Teicherta.
    Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt kopiowania i naśladowania wzorów a także znaków używanych przez manufakturę królewską.
  • Furstenberg
    Do najstarszych i cieszących się największą renomą europejskich producentów porcelany należy manufaktura porcelany z Fürstenbergu w Dolnej Saksonii. 
  • KPM

    W roku 1831 Carl Krister buduje w Waldenburgu - Schlesien
    (Wałbrzych-Śląsk) fabrykę porcelany. Już od początku zdaje sobie sprawę ,że zdobycie rynku nie będzie łatwe.
    Postanawia na początku wzorować swoje wyroby na słynnej 
    Królewskiej Manufakturze Porcelany z Berlina.
    Następne posunięcie to użycie stempla bardzo podobnego do używanego w tym czasie przez KPM Berlin.
    jak wiadomo w tym czasie manufaktura berlińska używała jako znaku berła z literami KPM pod nim.
    Krister zmienia berło na kreskę z umieszczonym pod nią skrótem KPM.

    Image77.gif
    Mimo niezadowolenia a wręcz sprzeciwu Berlina nie zmienia oznakowania swoich wyrobów.
    Należy przy okazji zauważyć , że nie był to odosobniony przypadek gdyż podobnych środków używał Carl Tielsch.
    Z końcem 1844 roku KPM Berlin zmienia swój dotychczasowy stempel na pruskiego orła w koronie i z insygniami władzy (berło i jabłko) i napisem KPM pod nim.
    W odpowiedzi na to Krister również zmienia swój stempel na orła z tą różnicą, że bez korony i insygniów.

    2.gif
    Dodatkowo oprócz ceramiki powszechnego użytku rozpoczyna produkować luksusową i z przepychem zdobioną porcelanę co było ulubionym stylem w tym czasie.
    Forma i wielkość wyrobów była oczywiście rozmyślnie wzorowana na wyrobach berlińskiej KPM.
    W raz z upływem czasu jego wyroby zyskują coraz większą sławę czego dowodem jest zdobycie medali na paryskiej wystawie światowej w latach 1857 i 1867.
    Mniej więcej w tym czasie Krister rezygnuje z naśladownictwa sygnatur Berlina.
    Carl Krister umiera w 1896 roku a firmę pozostawia pod opieką manufaktury Carla Tielsch z sąsiedniego Altwasser (Stary Młyn), która w drugiej połowie XIX wieku należała do największych indywidualnych manufaktur niemieckiego przemysłu porcelanowego. Aż do roku 1920 do momentu emisji akcji firma pozostaje rodzinnym przedsiębiorstwem.
    Od 1921 roku jest we władaniu koncernu "Rosenthal" jednak aż do 1945 roku używana jest nazwa "Krister Porzellan - Manufaktur AG".
    W 1945 roku sowieci zajmują Wałbrzych (do tej pory fabryka cały czas produkowała) i w tym czasie aż do roku 1946 rozpoczyna się wysiedlanie mieszkańców. Jednakże fachowa siła robocza fabryki częściowo dobrowolnie a częściowo przymusem zostaje zatrzymana w fabryce.

    Image94.gif
    Od roku 1945 nosi nazwę "Państwowa Fabryka Porcelany "Krister"" a później "Fabryka Naczyń Porcelanowych "Krzysztof" a od 1953 używa logo "W-Wawel".
    W maju 1995 roku powraca do nazwy "Fabryka Porcelany Krzysztof AG"

    1.gif
    Obecnie w Polsce należy do znanych fabryk w tym regionie a w 2001 roku obchodziła 170 lat istnienia.
    Należy jeszcze wspomnieć ,że w latach 1951-1952 Rosenthal wybudował w Landstuhl/Rheinland - Pfalz dodatkowy zakład dla Krister Porzellan - Manufaktur ,który istniał pod tą sama nazwą.
    Fabryka przejęła jeden z ostatnich stempli Wałbrzycha 
    z tą różnicą ,że dodatkowo pod koroną umieszczono literę "R".

    Image92.gif
    W 1965 roku zakład został przeniesiony do Marktredwitz/Bayern a od 1971 roku przestaje działać.

  • Krautheim
  • Serwisy obiadowe
  • Filiżanki
  • Figury
  • Talerze
  • Salatery , Misy, Półmiski
  • Świeczniki,...
  • Tortownice, Patery
  • Mleczniki, Maselnice,...
  • Serwisy kawowe
  • Sosjery, Solniczki,...
  • Wazony, Amfory
  • Bulionówki, Wazy
  • Dzbanki, Cukiernice

Aktywne filtry